В перший вівторок травня відзначається Всесвітній день боротьби з астмою

Хвороба вважається невиліковною, проте є шанси за допомогою ліків ввійти в стан стійкої ремісії.

У перший вівторок травня у всьому світі проводять заходи, присвячені боротьбі з астмою – хворобою, яка відзначається відчуттям стиснення у грудях, задишкою, нападами задухи. Цю щорічну акцію організовують представники Глобальної ініціативи з астми вже 21 рік – з 1998 року. Її проводять, щоб привернути увагу до збільшення кількості хворих на астму, пояснити людям, що це за хвороба і зробити допомогу таким хворим більш якісною.

Ця хвороба не вибирає – хворіють і бідні, і багаті, незалежно від країни проживання та віку. Але найчастіше, за словами в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, нею страждають діти та молодь. Часто хвороба починається в дитинстві, але в ранньому віці спритно ховається під симптомами інших захворювань. Нападами страждає від чотирьох до десяти відсотків населення планети. З середини 80-х в світі лікарі відзначали збільшення кількості хворих на астму. Така ж ситуація і в Україні. ВООЗ оцінює кількість хворих на астму в 235 мільйонів жителів планети.

Найчастіше нападами астми страждали жителі Нової Зеландії, Великобританії, Куби, що пов’язували з тим, що алергени приносили повітряні потоки з океану. Серед провокуючих астму факторів медики називають спадковість, погану екологію, харчування, миючі засоби і так далі. Також розвитку астми можуть послужити звичайні кліщі, які полюбляють оселитись в диванах та на подушках, пасивне куріння та навіть домашні улюбленці. За словами Уляни Супрун, вченим досі не вдалося з’ясувати, що є основними причинами астми. Але більшість фахівців сходяться в одному – не останню роль відіграє генетична схильність в сукупності з зовнішніми подразниками.

Що ж таке астма?

З давньогрецької назва цієї хвороби перекладається як «задишка, важке дихання». Це поняття зустрічається в літературі ще за часів Гомера. Не втрачає ця проблема актуальності і тепер.
Як каже Уляна Супрун, ця хвороба вважається невиліковною, але прояв її симптомів можна контролювати. Звучить загрозливо, але астма належить до тих захворювань, які найбільше впливають на показники смертності населення або істотно погіршують життя пацієнтів.

Причини астми

  • алергени. Хвороба може стати наслідком алергії, а у людей, які страждають на алергічний риніт або атопічний дерматит, шанси захворіти нею в 3-5 разів вище;
  • спадковість. Жителі, у яких хтось в родині хворів на астму, автоматично потрапляють в групу ризику;
  • шкідливі умови праці. Це може бути робота з хімічними подразниками, наприклад;
  • низька вага при народженні або куріння матері під час вагітності;
  • часті респіраторні захворювання;
  • ожиріння;
  • низька фізична активність.

Рекомендації для астматиків

У МОЗ радять підтримувати чистоту в будинку – це особливо важливо для астматиків. Якщо по квартирі не літає пил – ризик поповнити ряди астматиків куди менше. Потрібно регулярно прибирати і провітрювати приміщення, а також стежити за рівнем сухості повітря в будинку, зволожувати, якщо потрібно, і фільтрувати повітря спеціальними приладами. Якщо є підозри щодо вашого здоров’я – бігом до лікаря. Також в якості профілактики обмежуйте хімікати або хоча б користуйтеся рукавичками і маскою. У Міністерстві охорони здоров’я наголошують – причиною астми можуть стати деякі ліки, тому самолікування протипоказане. Крім того – спорт ще нікому шкоди не приніс, і для астматиків збільшення активності теж несе тільки користь. Потрібно хоча б більше гуляти.
Призначати ліки повинен тільки лікар – ніякої самодіяльності. Раннє лікування призводить до стійкої ремісії, а базові ліки не дають хворобі прогресувати. Важливо також уникати подразників, які викликають запалення дихальних шляхів.
Ліки можна отримати безкоштовно

За програмою «Доступні ліки» таблетки, які допоможуть на час забути про приступи, можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою. Для цього потрібно з рецептом лікаря прийти в аптеку з наклейкою «Доступні ліки» і забрати їх, доплативши невелику різницю або взагалі не залишаючи грошей. Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. Це стосується тільки ліків з однією діючою речовиною.