В Україні стартувала національна інформаційна кампанія «Тютюновий дим – невидимий вбивця»

Астма, ішемічна хвороба серця та навіть рак легенів. Ці наслідки тривалого куріння відомі усім. Але чи знаєте ви, що їх спричиняє тютюновий дим: дим від сигарет, кальяну чи інших тютюнових виробів, які курять люди, що знаходяться поруч з вами? 85% тютюнового диму ми не бачимо і не відчуваємо. А він проникає, наприклад, у стіни будинку, де курять у під’їзді і ще довго там залишається, завдаючи шкоди вам та вашим дітям.
Інформаційна кампанія присвячена Всесвітньому дню без тютюну, який щороку відзначається 31 травня. Цього року темою є тютюн і здоров’я легень.
«Зменшення смертності від неінфекційних хвороб, серед них хвороби, спричинені курінням, — одна із цілей сталого розвитку та обов’язок держави відповідно до ст. 12 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань. Громадська організація «Життя» спільно з Центром громадського здоров’я МОЗ України розробили інформаційну кампанію про шкоду тютюнового диму. В Україні від хвороб, пов’язаних з впливом вторинного тютюнового диму щороку помирає понад 14 000 наших громадян, які не є курцями. Тому соціальні ролики про смертельну шкоду тютюну повинні транслюватися на національних і регіональних телеканалах, звучати на радіо за підтримки держави, наприклад, завдяки квотам на соціальну рекламу. Центр громадського здоров’я буде продовжувати докладати зусиль, щоб протидіяти тютюновій епідемії, в тому числі через підвищення рівня обізнаності наших громадян щодо шкоди тютюнового диму не лише для курців, а й для оточуючих», — прокоментував Владислав Збанацький, заступник генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Ця інформаційна кампанія проводиться за підтримки глобальної організації охорони здоров’я «Vital Strategies».Також організатори інформаційної кампанії підготували поради, як захисти себе та своїх рідних від пасивного куріння https://tinyurl.com/y6gkbddq.
Тютюн вбиває 8 млн людей щороку. З них понад 900 000 людей передчасно помирає від руйнівних наслідків вторинного диму. Всесвітня організація охорони здоров’я попереджає: не існує безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму, оскільки він містить більше 4 000 хімічних речовин (з яких щонайменше 250 є шкідливими, а понад 50 викликають рак).
Експерти нагадали, що у грудні 2012 року набули чинності зміни до закону щодо розширення переліку місць, де заборонено вживати тютюнові вироби. Наразі повністю заборонено курити тютюнові вироби і електронні сигарети, включно із забороною на відведення місць для куріння, у приміщеннях кафе, барів та ресторанів, а також заборонено курити на усіх робочих місцях, окрім як у спеціально відведених і обладнаних для цього місцях. Зміни до законодавства призвели до скорочення вживання тютюну та зменшення нараженості на тютюновий дим. Проте, пасивне куріння продовжує залишається проблемою у інших приміщеннях та громадських місцях: вдома, у під’їздах, на зупинках та у транспорті.