У дитини нема друзів: що робити батькам?

В такому віці дитяч стосунки назвати дружбою складно – це скоріше спільна гра, в якій тренуються навички спілкування –дитина вчиться комунікації, отримує досвід спілкування через спільну діяльність. Але вміння «знаходити» друзів закладається саме в цьому віці. Якщо дитина до п’яти років не навчидася спілкуватися в дитячому колективі, у неї не з’явилися приятелі – є привід задуматися.

Що робити батькам?

Батько чи мама завжди повинні бути на боці дитини. Але перехоплювати ініціативу, кидатися вирішувати будь-які дитячі конфлікти або шукати малюкові друзів – не потрібно. Чим активніші ви, тим пасивніша дитина. Навіщо самому вчитися себе захищати, якщо мама завжди заступиться? Навіщо шукати друга, якщо мама при необхідності знайде партнера по іграх?

Навчіть дружити. Розкажіть малюку на власному прикладі, як подружитися з людиною, яка приємна: знайти спільні інтереси, разом грати. Як поважати особистісні кордону свої і товариша.

Спробуйте знайти причину відсутності друзів в стосунках батько-дитина. Діти, які перенавантажені гіперопікою, обережні, діють з оглядкою на дорослих. Байдужість батьків теж шкідлива, тому що викликає почуття незахищеності – дитина уникає контактів. Постарайтеся знайти в комунікації з чадом баланс турботи і самостійності.

Дружба в школі

Якщо у дитини мляво складалися відносини з однолітками в саду, то в школі ситуація з відсутністю друзів посилюється. У школі зараз відносини частіше заводяться для отримання односторонньої вигоди, а не для взаємодопомоги. Важливо не втрачати з дитиною довірчих відносин і бути в курсі її спроб зближення.