Цикл лекції “Клінічна імунологія та алергологія” продовжується

Продовжується цикл лекцій «Клінічна імунологія та алергологія» для лікарів Рокитнянського центру ПМСД та лікарів Рокитнянської ЦРЛ.

Доповідав доцент кафедри клінічної лабораторії імунології та алергології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Платона Лукича Шупика Назар Олег Володимирович.

Однією з основних тем, яку лікарі прослухали була «Кропивниця». Як і будь-яка алергія, кропив’янка розвивається в результаті гіперчутливості негайного типу, коли організм неадекватно реагує на деякі речовини, що надходять ззовні чи утворюються всередині (продукти життєдіяльності бактерій). У відповідь організм починає виділяти гістамін і інші речовини, що викликають запалення. Вони підвищують проникність стінок кровоносних судин (капілярів), що призводить до надмірного надходження рідини із крові в навколишні тканини. З’являється набряк. Так організм намагається знизити концентрацію шкідливої речовини.

Кропив’янка починається у дітей раптово, з інтенсивного свербіння різних ділянок шкіри. Схоплюються пухирі, причому не тільки на шкірі, а й на слизових оболонках очей, губ, шлунково-кишкового тракту. Поява висипань нерідко супроводжується набряком тієї чи іншої ділянки тіла: очей, губ, рук, суглобів. Набряки, як і пухирі, зберігаються від декількох хвилин до декількох годин, але у виняткових випадках можуть триматися до 2-3 доби. Якщо хвороба виникла вперше, вона називається гострою кропив’янкою. Гостра форма кропив’янки може супроводжуватися нездужанням, головним болем, підйомом температури тіла до 38-39С, набряком Квінке. Виникає вона найчастіше як харчова алергія. Якщо не вжити жодних заходів, через місяць гостра форма кропив’янки може стати хронічною. Тому, якщо через пару тижнів суворої дієти висип не зник, його причини варто шукати більш ретельно і вже, швидше за все, за допомогою фахівця.

Гостра форма нерідко розвивається і в результаті вдихання деяких речовин (окремих видів пилу, пилку рослин тощо), безпосереднього контакту шкіри з певними матеріалами (шовк, вовна, хутро, латекс), укусів комах, переливання крові.

Лекція була цікава і змістовна. Під час лекцій проходить жвава дискусія.